Úvod Diagnostika a léčba

Diagnostika a léčba

Jak probíhá diagnostika a léčba?

Záněty vedlejších nosních dutin mohou být buď akutní či chronické. Akutní stádium je otázkou dvou až třech týdnů, má bouřlivější průběh, ale po vyléčení je dotyčný v naprostém pořádku. U chronických sinusitid je průběh mírnější, může trvat i několik měsíců a trvale poškodit citlivé sliznice.

  • Diagnostika. Prvním úkonem při diagnostice (u praktického lékaře) je zjištění anamnézy, co potížím předcházelo, zda se častěji opakují, jaká je konzistence či zabarvení sputa (hlenu). Poté lékař pohmatem a poklepem zjišťuje citlivost postižených oblastí, celkový stav organismu, případnou teplotu a zvýšenou sedimentaci krve. Pokud se potvrdí podezření na zánět vedlejších nosních dutin následuje vyšetření u odborného lékaře, tzv. rhinoskopie, která se zabývá podrobnějším zkoumáním nosních dutin. Diagnostika a léčba probíhá v ambulanci otorhinolaryngologa. Mezi základní vyšetření patří i zobrazovací metody, např. rentgen či počítačová tomografie. Na rentgenovém snímku zkoumá lékař vzdušnost a průchodnost vedlejších nosních dutin, případnou změnu v anatomii nosu. Někdy se provádí tzv. diafonoskopie, kde se pomocí speciálního světla zavedeného do úst zkoumá stav dutin.Dále se provádí odběr krve k hematologickému a biochemickému vyšetření a rozbor sputa (hlenu).
  • Léčba. Po potvrzení diagnózy sinusitidy, jejímž původcem jsou většinou bakterie streptokoků, lékař předepíše antibiotika. Ty pacient pravidelně užívá po dobu nejméně deseti dní. Jako doplňující léky se doporučují nosní kapky a léky snižující otok sliznice. Při bolestech se mohou užívat v rozumné dávce analgetika. Někdy pomáhají koupele paží a dolních končetin v teplé vodě.Pokud se touto standardní léčbou nepodaří potlačit zánět a uvolnit dutiny, může lékař nařídit tzv. punkci, při které se speciální jehlou odsávají nahromaděné hleny a postižená oblast se proplachuje. Při závažném stavu se přistupuje k chirurgickému zákroku.



Máte lišej? Trápí Vás alergická vyrážka? Podívejte se na Atopický ekzém - články, rady a diskuze.

U zánětu nosních dutin hrozí několik komplikací, např. zánět průdušek, očnice nebo dokonce meningitida či encefalitida. Proto je vždy lépe včas a účinně zahájit léčbu, obzvlášť u malých dětí.


Diskuse (7 komentářů)

(30. 04. 2010 15:17) Reagovat
Dobrý den,ráda bych se informovala, jak vysoké dávkování Wobenzymu je dobré v případě opakovaného zánětu dutin užívat. Děkuji Lada
kuci, (30. 12. 2011 11:11) Reagovat
Zdravim,existuje nejaka prirodni lecba jak na to - slivovice? napr vdechovani vyparu tohoto vsemocneho leku?
Jan Pastyrik, (30. 01. 2012 15:35) Reagovat
Zdravim a muj dotaz se tyka leceni u osob starsich 65 let.Dekuji J. Pastyrik
Gabriela, (31. 03. 2012 09:39) Reagovat
Ze začátku bych brala 5x3 denně a s ustupujícími problémy bych snižovala. Alespoň tak to praktikuji já.
Hana S., (09. 06. 2013 10:36) Reagovat
Dobry den,rada bych se zeptala na moznost lecby zanetu dutin kdyz jsem tehotna? Moc dekuji za odpoved.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Zánět-dutin.cz
Kontakty